Aneta Gruda

18.10.2022 r.

50 % podatek od nadmiernych zysków, czyli kolejny "szalony" pomysł na ukrzyżowanie biznesu

Zgodnie z założeniami ustawy o tym podatku, która wejdzie w życie w listopadzie, firmy będą musiały pierwszą zaliczkę od dochodów za pierwsze półrocze 2022, zapłacić już do końca bieżącego roku. Rząd deklaruje, że nie chce pozbawić spółek środków na inwestycje, zatem od przeznaczonego do opodatkowania dochodu będzie istniała możliwość odliczenia wydatków na inwestycję. Niestety nie na wszystkie, a zatem dotyczy to tylko wydatków na inwestycje w przemyśle zbrojeniowym, chemicznym i wydobywczym. Dotychczas wszelkim zmianom w przepisach hołdowała zasada, że zgodnie z Konstytucją prawo nie działa wstecz. Dlaczego zatem tym razem mamy wyjątek od tej reguły? Z uwagi na fakt, że został on nazwany daniną, a te można nakładać nawet wstecznie.

Na ten moment nadal trwają pracę nad projektem ustawy, zatem musimy być przygotowani na fakt, że będzie on zawierał błędy, mnóstwo luk, co w rezultacie wpłynie na fakt, że część firm, która powinna zapłacić ten podatek tego nie zrobiła, zaś inne, które nie powinno płacić, dokonały zapłaty, a część spraw zakończy się w sądach.

 

Kto zapłaci 50% „daninę” od nadmiarowych zysków?

Wszystkie duże firmy, czyli takie które zatrudniają powyżej 250 pracowników, osiąga przychody wyższe niż 50 mln euro- zatem jest dużym podatnikiem ma podatek zapłacić, bez względu na fakt w jakiej branży działa.

 

Co ustawodawca rozumie przez nadzwyczajne zyski?

Każda duża firma musi policzyć swoją marżę za lata 2018, 2019, 2021, liczoną jako stosunek zysku do przychodu. Jeśli zatem w roku 2022 osiągnie marżę wyższą niż w latach poprzednich to wówczas mówimy o nadmiarowym zysku, od którego trzeba zapłacić podatek.

 

Jakie wydatki inwestycyjne można odliczyć od nadmiarowej marży?

Jednakże pojawiła się opcja pomniejszenia nadmiarowej marży o kwotę wydatków inwestycyjnych.  Wiele firm zaczęło rozważać szybkie wydatki na zwiększenie mocy produkcyjnych, nowe linie produkcyjne, nowe oprogramowania itd.  Niestety tutaj rząd nie daje nam zbyt wielu możliwości, bo te wydatki ograniczone są do infrastruktury obronnej i przemysłu obronnego, produkcję nawozów, wydobycie surowców naturalnych, przemysł chemiczny.

 

Kiedy będzie trzeba zapłacić 1 podatek od nadmiarowych zysków?

Już w tym roku- a dokładniej pierwsza zaliczka powinna zostać zapłacona do końca 2022 roku.

Rząd podpisze ustawę i zobowiąże firmy do oddania połowy zysków z pierwszej połowy 2022 w ciągu miesiąca. W czasie od zakończenia 1 półrocza do dnia wprowadzenia tego podatku w życie firmy mogły wydać zgromadzone środki, gdyż nikt nie zakładał, że taki podatek może zostać wprowadzony. 2 płatność za 2022 ma być do 30 kwietnia 2023.

 

Podsumowując firmy tworzone są w celu osiągniecia zysków, inwestują w nowe produkty, sprzęt, aby wypracować jak najwyższą marżę to niestety  rząd chce je dobić nowym podatkiem, bo skoro pieniądze zostały zarobione to należy oddać ich połowę. Poziom niepewności prowadzenia biznesu w bieżących polskich realiach jest przerażający, co spowoduje, że firmy przestaną inwestować w swój rozwój.

Zadzwoń lub napisz